Listopadowe spotkanie KSL

maj 16, 2013   //   autor Pirat   //   Artykuły

15 listopada 2009 po raz kolejny miało miejsce zebranie Klubu Seniorów Lotnictwa w Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Spotkaniu przewodniczył prezes KSL pan Antoni Porembski.

Tematem zebrania było podsumowanie dotychczasowych dokonań i planowanie organizacji pracy na kolejny miesiąc.
Podczas zebrania omówiona została realizacja corocznej akcji „ZNICZ”. Temat dotyczył 1 listopada tj. Święta Zmarłych. Miejsca spoczynku braci lotniczej znajdują się na 9 cmentarzach naszego regionu. Na wcześniejszym spotkaniu uaktualniono posiadane informacje o 22 punktach i przyjęto listę odwiedzin. Członkowie KSL pragnąc uczcić pamięć zmarłych lotników odwiedzili ich groby zapalając symboliczny znicz i składając wiązanki kwiatów.

Taka akcja jest ważna nie tylko dla Członków Klubu ale również dla rodzin zmarłych. Ma ona na celu zachowanie w pamięci całej rodziny lotniczej, pilotów oraz miłośników szeroko pojętego lotnictwa, którzy odeszli, a którzy tworzyli wcześniej zręby lotnictwa naszego regionu.

Kolejnym tematem zebrania była sprawa tworzenia biblioteki lotniczej. W tym celu zbierane są wszelkie materiały z przeszłości, które w przyszłości mają stworzyć zbiory historii lotnictwa naszego okręgu. W skład biblioteki mają wchodzić m.in. zbiory prasy lotniczej, książek, różnego rodzaju dokumentów i zdjęcia, będące pamiątkami historycznymi oraz literatura poświęcona sztuce latania.

28 listopad 2009 r. będzie ważnym dniem dla Seniorów, w szczególności dla pana Antoniego Tomiczka. Tego dnia odbędzie się uroczyste nadanie imienia Gimnazjum w Lyskach, którego patronem zostanie pan Antoni. Jest to wielki zaszczyt i prestiż, ponieważ takiego rodzaju uroczystości nie zdarzają się co dzień. Podczas uroczystości nadania imienia szkole, panu Antoniemu Tomiczkowi będą towarzyszyć koledzy – Seniorzy. Wśród nich nie zabraknie także przyszłych pilotów uczęszczających do klas lotniczych, odbywających praktykę lotniczą w Aeroklubie, którzy będą stać z sztandarem Aeroklubu ROW i KSL.

Listopad jest miesiącem, w którym swoje urodziny obchodzi pan Antoni Tomiczek – 94 lata oraz pan Paweł Janas – 91 lat. Podczas spotkania KSL panowie nie mogli zaszczycić nas osobiście swą obecnością jednak poprzez kontakt telefoniczny udało się zaśpiewać i złożyć życzenia panu Antoniemu.

Na spotkaniu także miało miejsce wręczenie medalu „45 lat Aeroklubu ROW” panu Piotrowi Walli przez pana Antoniego Porembskiego.

W trakcie spotkania został także poruszony temat corocznego wyjazdu do Krakowa na Mszę św. lotników, która odbędzie się 10 grudnia. Dzień ten jest poświęcony patronce lotników, a mianowicie Matce Bożej Loretańskiej. Msza jest odprawiona w kościele Ojców Kapucynów przez o. Dominika Orczykowskiego – kapelana braci lotniczej. Na tę Mszę przybywają lotnicy nie tylko z całego kraju ale nawet świata.

Miesiąc listopad jest bardzo pracowity dla członków Klubu Seniorów Lotnictwa. Jednak oprócz zaplanowanych licznych wyjazdów, uroczystości i spotkań panowie znaleźli chwilę żeby jak co miesiąc wspólnie spędzić czas i zaplanować dalszą współpracę.

Monika Bobrzyk