• Kamery Online
  • Kamery Online
  • Kamery Online
  • Subcribe to Our RSS Feed

Muzeum Lotnictwa w Miniaturze w Aeroklubie ROW

Jedną z cenniejszych w dorobku Aeroklubu ROW jest kolekcja modeli samolotów i szybowców w miniaturze. Zdecydowana większość modeli wykonana jest z drewna w skali 1:50. Modeli jest ponad 250 . Wszystkie w malowaniu jak oryginalne samoloty. Dodatkowe 50 szt. to modele polskich szybowców skonstruowanych i produkowanych w Polsce po wojnie. Tutaj należy nadmienić, że w Polsce po wojnie skonstruowano ponad 120 typów szybowców i wyprodukowano tysiące sztuk a większość z nich wyeksportowano na cały świat. Tak było za „brzydkiej komuny” a kiedy przyszło „nowe” wszystkie zakłady produkujące szybowce zlikwidowano. Niemcy się cieszą ponieważ byliśmy jedynym ich konkurentem w produkcji szybowców na dużą skalę.

Muzeum Lotnictwa

Kolekcja modeli powstała dzięki staraniom Jana Pietrzykowskiego, który zabiegał o pozyskanie tych modeli od Jacka Mrozka –modelarza, mieszkańca Wodzisławia. Był to dorobek jego całego modelarskiego działania. Kolekcja powstawała na przestrzeni prawie 50 lat kiedy jeszcze nikt nie słyszał o modelarstwie plastikowym, które jest powszechne do dzisiaj. Do pozyskania tych modeli najwięcej przyczynił się były dyrektor A ROW Leon Starzyczny. Aby wyeksponować modele trzeba było wiele miejsca. Takie miejsce znalazło się w świetlicy aeroklubu. Gabloty do ekspozycji modeli wykonał Irek Pawłowski – spadochroniarz.

Modele to historia lotnictwa polskiego ale i światowego. Większość modeli to samoloty II wojny światowej i wszystkich jej uczestników. Duża część zbioru to polskie konstrukcje okresu międzywojennego i powojennego. W skład zbioru wchodzi także kilka modeli samolotów komunikacyjnych. Wykonanie modeli w jednej skali tj. 1:50 co daje doskonały pogląd na wielkość konstrukcji . Dla porównania jest także model najmniejszego samolotu, który latał. Jacek przestał budować modele kiedy podupadł na zdrowiu . Powstała więc luka obejmująca lotnictwo współczesne. Dla zobrazowania jak lotnictwo wygląda dzisiaj dołączyliśmy do kolekcji modele współczesnych samolotów wojskowych w skali 1:48 (skala najbliższa kolekcji). Modele te wykonał z zestawów plastikowych Zbyszek Łaski, spadochroniarz i wielki miłośnik lotnictwa. Do pełnej wartości kolekcji brakuje jeszcze kilkanaście modeli szybowców współczesnych jak Puchatek, Diana, Perkoz, Swift , szybowce PW z Politechniki Warszawskiej, Promyk, Jantar Akro. Z kolei wśród modeli samolotów współczesnych, szczególnie polskich konstrukcji brakuje: Orlika, Irydy, Gniadego, Flaminga , Orki, Dromadera i Kruka, Ana-28 (Skytruck) Iskierki, Kolibra oraz modeli samolotów Cesna i ultralekkich – bardzo teraz popularnych.

Muzeum Lotnictwa w miniaturze

Wykonanie takich modeli od podstaw to benedyktyńska praca. Mamy w aeroklubie zdolnych modelarzy. Gdyby więc znaleźli się sponsorzy można by było pomyśleć o uzupełnianiu kolekcji.

Oprócz modeli posiadamy także rysunki samolotów i szybowców. Wszystko to wymaga przeniesienia na nośniki elektroniczne by można je było udostępnić szerszemu gronu odbiorców. Planujemy modele pogrupować tematycznie aby kolekcja stała się bardziej przejrzysta. Naszą kolekcję w obecnym stanie obejrzało już wielu entuzjastów lotnictwa a w szczególności młodzież szkolna.

Modele z naszej kolekcji zostaną sfotografowane i przeniesione do bazy elektronicznej i umieszczone pod zakładką „Muzeum Lotnictwa w Miniaturze” na stronie A ROW. Zadania tego podjęli się Dariusz Chałupka i Tomek Konsek – członkowie Sekcji Oldtimerów.

Muzeum Lotnictwa w miniaturze