Wizyty Klas lotniczych na uczelniach

sie 16, 2013   //   autor Pirat   //   Artykuły

Preorientacja młodych lotników

W dniach 7 i 8 października bieżącego roku dwie klasy lotnicze Zespołu Szkół im. Wilhelma Szewczyka w Czerwionce-Leszczynach brały udział w wycieczce do trzech szkół wyższych, znajdujących się w Dęblinie, Chełmie i Rzeszowie. Wycieczka miała na celu ich preorientację zawodową.

W czwartek 7 października młodzież zebrała się o 5:00 rano na terenie rybnickiego Aeroklubu, którego są członkami i wyruszyła w dalszą podróż. Po siedmiu godzinach grupa dotarła do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
Major, który ją przywitał, pokazał tamtejszą aleję gwiazd lotniczych, opowiedział historię pomnika poświęconego bohaterskim lotnikom dęblińskiej „Szkoły Orląt” i dzieje szkoły. Młodzież zwiedziła również salę tradycji, gdzie można było zobaczyć sztandary oraz dyplomy. „Tam też poznaliśmy łacińską sentencję PER ASPERA AD ASTRA, która stała się hasłem przewodnim naszej wycieczki” – mówi Damian Rudziński, jeden z uczestników.
Uczniowie mieli również okazję wypróbować symulatory kontroli ruchu lotniczego, a w hangarze oglądali silniki samolotów oraz samoloty i śmigłowce: Sokół, Su-22, PT11, Orlik, Mi-24, Mi-8 i MiG-29.

Po dniu spędzonym w Szkole Oficerskiej, grupa wyruszyła w stronę Chełma, gdzie czekało na nią miejsce w schronisku. Wieczorem lotnicy wybrali się na Chełmski rynek.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzili tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Ich przewodnikiem był pan Jarosław Kozubal – rektor uczelni, który niegdyś uczył ich angielskiej frazeologii lotniczej.
Następnie cała grupa przybyła na lotnisko, gdzie miała do wykorzystania dwa loty. Młodzież wspaniałomyślnie odstąpiła je opiekunom.

Ostatnim punktem wycieczki była Politechnika Rzeszowska – Wydział Lotnictwa i Kosmonautyki. Tam uczniowie mieli okazję zobaczyć tunele aerodynamiczne.

Potem przyszła pora na powrót do domu.
Cel wycieczki z pewnością został spełniony. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że najatrakcyjniejszą ze szkół jest szkoła w Dęblinie, a większość z nich już teraz dokonuje wyboru na podstawie zwiedzonych obiektów.

Wycieczka przypadła do gustu wszystkim lotnikom oraz ich opiekunom – p. Małgorzacie Szymurze, p. Justynie Szymurze i p.instr. Eugeniuszowi Szkucikowi.

Emilia Polińska i Natalia Gańczorz pod kierunkiem opiekuna Koła Lotniczego „Orzeł” Marii Tosta