Zmarł Jan Kopernok

kwi 19, 2023   //   autor eprg -rybnik   //   Aktualności

Dotarła do nas smutna informacja, iż dzisiaj (19.04) zmarł Jan Kopernok, pierwszy kierownik rybnickiego Aeroklubu, wieloletni szef wyszkolenia, instruktor, pilot.

Rodzinie zmarłego składamy wyrazy współczucia.

Rudolf Kopernok urodził się 12.02.1925 w Mysłowicach. Szkolenie szybowcowe i samolotowe zaliczył w Aeroklubie Śląskim w Katowicach. Pod koniec lat 40-tych pracował w Szkole Szybowcowej w Goleszowie, następnie w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar.
Od 01.01.1964 pracował w Aeroklubie Rybnickiego Okręgu Węglowego jako Kierownik Aeroklubu pełniąc równocześnie funkcję Szefa Wyszkolenia. Od 1968 pracował w przemyśle górniczym. Ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Cały czas pracował również jako instruktor społeczny w Aeroklubie ROW.

Ustanowił kilka rekordów Polski w przelotach szybowcowych. Między innymi jako pierwszy w latach 50 ubiegłego wieku, wykonał przelot docelowo – powrotny szybowcem Mucha, długość 500 km na trasie Katowice – Leszno – Katowice. Posiada Złotą Odznakę Szybowcową z 3 diamentami nr 31. Na szybowcach i samolotach wylatał kilka tysięcy godzin, szkoląc pokaźną grupę pilotów.
Do 11.11.2001 posiadał ważne licencje szybowcową i samolotową zawodową z uprawnieniami instruktora I klasy. Jest laureatem Błękitnych Skrzydeł nadanych przez redakcję Skrzydlatej Polski.

Jan „Rudek” Kopernok 1925-2023