• Kamery Online
  • Kamery Online
  • Kamery Online
  • Kamery Online
  • Subcribe to Our RSS Feed

Historia

Historia i wydarzenia AEROKLUBU ROW w datach

ROK W Y D A R Z E N I A
1927 Powstanie w Rybniku Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej przy której zorganizowano Koło Lotnicze.
1928 Wybudowanie pierwszego hangaru oraz zakup pierwszego szybowca „Kocynder”. Rozpoczęto szkolenie lotnicze. Wojna i okres okupacji przerywają rozpoczętą działalność lotniczą.
1946 Powołanie w Rybniku Ligi Lotniczej. Reaktywowano działalność modelarni.
1959 Powołanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego Aeroklubu z naczelnym dyrektorem Rybnickiego Zjednoczenia Węglowego z prof. dr inż. Jerzym Kucharczykiem na czele.
1963 Zakończono budowę płyty lotniska, a w rok później wznoszenie hangaru na terenie udostępnionym przez KWK „Jankowice”.

W listopadzie zapada uchwała Zarządu Głównego Aeroklubu PRL, powołująca z dniem 01.01.1964 Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego jako samodzielnej jednostki.

01.01.1964 Powołanie Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego jako 36 aeroklubu regionalnego.
18.01.1964 Inauguracja Społecznego Komitetu Rozwoju Lotnictwa w ROW. SKRL-ROW powstał w miejsce zlikwidowanego Społecznego Komitetu Organizacyjnego Aeroklubu.
1965 Engelbert Stebel na Mistrzostwach Polski Modeli Latających w Żarach zdobył tytuł wicemistrza Polski.
1966 styczeń – I Walne Zgromadzenie Aeroklubu ROW.

czerwiec – Rajd dziennikarzy i pilotów.

lipiec – Engelbert Stebel modelarz A. ROW pobił rekord Polski w przelocie otwartym.

Aeroklub ROW zostaje wyróżniony za największą ilość wyszkolonych pilotów.

1967 Teofil Sikora i Engelbert Stebel modelarze z A. ROW zostają powołani do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Modeli Latających w Pradze.
1968 Paweł Czerny na Mistrzostwach Polski Modeli Latających w Krośnie zdobywa tytuł wicemistrza Polski.
1969 Paweł Czerny zostaje powołany do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Modeli Latających w Austrii.
1971 Powstaje sekcja spadochronowa.
1973 Na XXXVIII Mistrzostwach Polski Modeli Latających w Lesznie w kategorii Juniorów Zbigniew Paweł wywalczył tytuł mistrza Polski.
1976 Aeroklub ROW został odznaczony złotą odznaką „Zasłużony dla Rybnika”.
1979 Kierownikiem Aeroklubu ROW zostaje ppłk pil. Tadeusz Dłużyński.
1980 Powstaje sekcja lotniowa.

Wacław Gojny zdobywa tytuł Szybowcowego Mistrza Śląska.

1981 Irena Szwedek wygrywa Spadochronowe Mistrzostwa Polski Juniorek.

Marek Chmiel zdobywa tytuł Szybowcowego Mistrza Śląska a Wiesław Lepich tytuł wicemistrza.

W Ogólnopolskich Zawodach w Akrobacji Samolotowej organizowanych przez A. ROW zwycięża Wacław Gojny, drugie miejsce zajmuje klubowy kolega Jerzy Makula.

Na Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej w Rzeszowie Stanisław Słobodzian zdobywa pierwszy w historii A. ROW tytuł Mistrza Polski, wicemistrzem Polski zostaje Marek Chmiel.

1982 Marek Chmiel i Jerzy Makula w składzie trzy osobowej reprezentacji Polski biorą udział w Mistrzostwach Świata w Akrobacji Samolotowej w Wiedniu.
1983 Od 1981r. członkami kadry narodowej w akrobacji Samolotowej są następujący piloci A. ROW: Bednorz Marian, Chmiel Marek, Gojny Wacław, Makula Jerzy, Mężyk Tadeusz, Słobodzian Stanisław i Szufa Marek.

Marek Chmiel zdobywa tytuł wicemistrza Polski w organizowanych przez A. ROW Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej.

Rybnicka ekipa w składzie: Chmiel Marek, Makula Jerzy, Mężyk Tadeusz oraz Stanisław Słobodzian reprezentują barwy Polski na Mistrzostwach Krajów Socjalistycznych w Akrobacji Samolotowej w Wilnie

1984 Szybowcowym wicemistrzem Polski Juniorów w klasie Club zostaje Eugeniusz Szkucik.

Irena Szwedek zostaje drugą wicemistrzynią Polski na rozgrywanych w Kielcach Spadochronowych Mistrzostwach Polski.

Eugeniusz Szkucik zdobywa złoty medal i tytuł Szybowcowego Mistrza Śląska podczas XV Mistrzostw Śląska.

1986 A. ROW jest gospodarzem Międzynarodowych Zawodów o memoriał Andrzeja Abłamowicza.

Alina Orczykowska zajmuje pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Spadochronowych Kobiet w Zielonej Górze.

1987 Jacek Zimoń wygrywa Szybowcowe Mistrzostwa Śląska a jego kolega klubowy Ireneusz Wuwer zajmuje II m-ce.

Na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej rozgrywanych w Bielsku-Białej tytuł wicemistrza zdobywa Andrzej Tomkowicz, a Tadeusz Mężyk zajmuje VI miejsce. Drużynowo reprezentacja Polski wywalcza złoty medal.

1988 Do władz naczelnych A. PRL weszli: Jerzy Kuczera i Tadeusz Dłużyński.

A. ROW jest gospodarzem XXXII Spadochronowych Mistrzostw Polski

Marcin Szulecki Sr. na szybowcu Jantar-1 wykonuje przelot o długości 742km, najdłuższy w historii A.ROW.

Witold Tendera, Zbigniew Durczok i Henryk Szendzielorz na Mistrzostwach Europy Modelarstwa Kosmicznego w Rumuni, reprezentując barwy narodowe, zdobywają tytuł wicemistrzów Europy, a W. Tendera indywidualnie zdobywa wicemistrzostwo Europy.

1989 do kadry narodowej zostali powołani następujący członkowie A. ROW: akrobacja samolotowa: Marek Chmiel, akrobacja szybowcowa: Mężyk Tadeusz, Tomkowicz Andrzej, modelarstwo: Szendzielorz Henryk, Tendera Witold, Durczok Zbigniew, spadochroniarstwo: Małgorzata Szymanowska.

Marek Chmiel wygrywa Ogólnopolskie Zawody w Akrobacji Samolotowej rozgrywane w Inowrocławiu.

Eugeniusz Cofalik zdobywa tytuł Mistrza Świata na rozgrywanych w Argentynie Mistrzostwach Świata w Modelarstwie Lotniczym

1990 styczeń – odbywa się Walne Zgromadzenie na którym przeprowadzono wybory nowych władz.

maj – w organizowanych przez A.ROW Międzynarodowych Zawodach Modeli Kosmicznych, w klasie S8E H. Szendzielorz zajmuje I m-ce a Marian Pieczka II, w klasie S8club H. Szendzielorz I m-ce a Zbigniew Durczok m-ce II.

podczas Mistrzostw Świata Modeli Kosmicznych w Kijowie W. Tendera i H. Szendzielorz w klasie S8E zostają wicemistrzami świata.

Podczas Mistrzostw Polski Modeli Kosmicznych rozgrywanych w Grudziądzu w klasie S8E tytuł mistrza Polski zdobywa W. Tendera, II m-ce zajmuje H. Szendzielorz.

wrzesień – na stanowisko dyrektora A.ROW zostaje powołany mgr inż. Leon Starzyczny

Na terenie lotniska zostaje wybudowana stacja paliw.

1991 08.05 – w wyniku zderzenia ze szczytem góry Klimczok, rozbiciu ulega samolot Zlin 142, piloci wychodzą z wypadku cało.

na Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów w Lesznie Olgierd Jeremisz zajmuje VII m-ce

podczas Szybowcowych Mistrzostw Śląska Ireneusz Wuwer zdobywa tytuł II wicemistrza

sierpień – na Mistrzostwach Europy w Modelarstwie Kosmicznym rozgrywanych w Bułgarii Zbigniew Durczok zajmuje III m-ce a drużynowo zajmujemy II m-ce

wrzesień – w rozgrywanych w Rybniku Mistrzostwach Polski Modeli Kosmicznych w klasie S8E nasi zawodnicy zajmują kolejno miejsca: I – Zbigniew Durczok, II – Witold Tendera, III – Marian Pieczka

1992 Aerolub ROW zakupuje drugiego AN-2 o znakach SP-AMM

czerwiec – na naszym lotnisku zostają rozegrane XXI Szybowcowe Mistrzostwa Śląska, bierze w nich udział sześciu pilotów naszej sekcji, najlepszy wynik uzyskuje Kopeć Ireneusz zajmując V miejsce

w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w Akrobacji Szybowcowej Tadeusz Mężyk zajmuje V m-ce

wrzesień – na Mistrzostwach Polski Modeli Sterowanych Mechanicznie, Franciszek Kańczok zajmuje I m-ce

październik – w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Modelarstwie Kosmicznym S8E nasi zawodnicy zajmują wszystkie miejsca na podium w następującej kolejności: I Witold Tendera, II Zbigniew Durczok, III Marian Pieczka

październik – podczas rozgrywanych w Rumunii Mistrzostw Europy Modeli Swobodnie Latających, Eugeniusz Cofalik zajmuje II miejsce

1993 startując na Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej rozgrywanych w Holandii w klasyfikacji indywidualnej tytuł II wicemistrza wywalczył Tadeusz Mężyk a wraz z kolegami z drużyny zajęli I miejsce

w Okręgowych Zawodach Szybowcowych III ligi w Częstochowie, IV m-ce zajął Kopeć Ireneusz

w Okręgowych Zawodach Szybowcowych III ligi w Ostrowie Wlkp, III m-ce zajął Fizia Lucjan

1994 czerwiec – w Rybniku rozegrane zostają Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej, nasi piloci zajęli odpowiednio miejsca: I Makula Jerzy, II Tomkowicz Andrzej, IV Mężyk Tadeusz

lipiec – podczas XXII Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów rozgrywanych w Lesznie, Kopeć Ireneusz w kl. CLUB i Ziobro Tomasz w kl. STD. wywalczyli tytuły wicemistrzów Polski, a Jeremisz Olgierd i Vogel Daniel zajęli odpowiednio VI i X m-ce

wrzesień – we Włoszech rozegrane zostają II Mistrzostwa Europy w Akrobacji Szybowcowej, złoty medal wywalczył Makula Jerzy a srebrny Tomkowicz Andrzej, w klasyfikacji drużynowej reprezentacja Polski wywalczyła złoty medal

podczas Spadochronowych Mistrzostw Polski w akrobacji zespołowej RELATIV nasza drużyna skoczków zajęła III m-ce

w rozgrywanych w Radomiu Mistrzostwach Polski w Akrobacji Samolotowej Marek Chmiel zdobywa złoty medal i tytuł Mistrza Polski

1995 podczas XXVII Mistrzostw Polski w Akrobacji Samolotowej nasi zawodnicy Ireneusz Wilgucki i Marcin Ganczarczyk startujący w grupie B zajęli kolejno II i III m-ce,

lipiec – na rozgrywanych w Ostrowie Wlkp. VI Mistrzostwach Polski w Akrobacji Szybowcowej złoty medal wywalczył Makula Jerzy a Tadeusz Mężyk medal srebrny

sierpień – skoczkowie A.ROW w akrobacji zespołowej RELATIV WORK zajęli III m-ce na Spadochronowych Mistrzostwach Polski

wrzesień – w VI Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w Fayence, Jerzy Makula zdobywa tytuł wicemistrza świata, a w składzie J. Makula, M. Hernik, A. Tomkowicz reprezentacja Polski zdobywa srebrny medal