Kurs do licencji pilota szybowcowego

Przyjmujemy zapisy na szkolenia szybowcowe na rok 2017! Nie czekaj…

Szkolenie szybowcowe może być dla Ciebie spełnieniem marzeń o samodzielnym lataniu bądź pierwszym krokiem w wielkiej karierze lotniczej. Pozwoli zweryfikować predyspozycje do wykonywania zawodu pilota,zdobyć wiedzę i zrozumieć wiele zasad i mechanizmów rządzących w lotnictwie. Jest bardzo dobrym przygotowaniem do szkolenia na samolotach czy śmigłowcach.
Jeśli zastanawiasz się nad szkoleniem ale jeszcze nigdy nie siedziałeś w kabinie szybowca i nie masz pewności czy to sport dla Ciebie? Nie wiesz czy podołasz trudnościom szkolenia na kursie pilotażu? Zgłoś się do naszego aeroklubu, porozmawiaj z instruktorami. Otrzymasz niezbędne informacje o szkoleniu, badaniach, terminach i finansowaniu.

Wymagania wstępne

Kandydat przystępujący do szkolenia w celu uzyskania licencji pilota szybowcowego SPL lub pilota szybowcowego rekreacyjnego LAPL(S) musi:

• w dniu pierwszego samodzielnego wylotu mieć ukończone 14 lat,
  • posiadać orzeczenie lekarskie co najmniej:
    • na potrzeby LAPL w przypadku ubiegania się o licencję pilota szybowcowego rekreacyjnego LAPL(S)
    • co najmniej 2 klasy w przypadku ubiegania się o licencję pilota szybowcowego SPL lub musi zostać zapoznany (potwierdzając fakt zapoznania się podpisanym własnoręcznie stosownym oświadczeniem) z wymogiem posiadania właściwego orzeczenia lekarskiego nie później niż przed rozpoczęciem szkolenia.

Wymagania krajowe i wymagania dodatkowe OSL-AROW:

• kandydaci którzy nie ukończyli 18 roku życia muszą przekazać do OSL-AROW wypełnione i podpisane (w obecności notariusza) oświadczenie rodziców lub prawnych opiekunów zawierające ich zgodę na szkolenie lotnicze w zakresie do licencji SPL lub LAPL(S).

Szkolenie teoretyczne

Pierwsza część, teoretyczna, obejmuje cykl wykładów poświęconych wiedzy lotniczej. Wykłady odbywają się w sali wykładowej w budynku aeroklubu, w trybie weekedowym i trwa około dwóch miesięcy. Szkolenie teoretyczne kończy się wewnętrznym egzaminem sprawdzającym wiedzę kandydata.

Szkolenie obejmuje następujące dziedziny lotnictwa:

1. Prawo lotnicze oraz procedury kontroli ruchu lotniczego
  2. Człowiek – możliwości, ograniczenia
  3. Meteorologia
  4. Łączność
  5. Zasady lotu
  6. Procedury operacyjne
  7. Wykonanie i planowanie lotu
  8. Ogólna wiedza o statku powietrznym
  9. Nawigacja

Szkolenie praktyczne

Warunkiem dopuszczenia do szkolenia praktycznego jest zaliczenie egzaminu z wiedzy teoretycznej. Loty szkoleniowe w naszym ośrodku odbywają się na dwumiejscowych laminatowych szybowcach typu Puchacz i drewnianych typu Bocian. Starty odbywają się za samolotem lub wyciągarką szybowcową. Praktyczne szkolenie szybowcowe trwa kilka tygodni, w zależności od warunków atmosferycznych oraz dyspozycyjności ucznia pilota. Uczeń ustala z instruktorem dogodne dla siebie terminy lotów, tak aby ukończyć szkolenie w jak najkrótszym i odpowiadającym mu terminie.

W celu zapewnienia jak największego bezpieczeństwa loty szkoleniowe są wykonywane w możliwie spokojnych warunkach atmosferycznych co jest możliwe we wczesnych godzinach rannych (5-10) i popołudniowych (17-20).

Szkolenie za wyciągarką

Najtańszy rodzaj szkolenia szybowcowego. W jego ramach uczeń pilot odbywa minimum 40 lotów z instruktorem oraz 10 samodzielnie. Koszt takiego szkolenia to 2990 PLN.

Szkolenie kończy się uzyskaniem III klasy wyszkolenia przez ucznia-pilota szybowcowego z uprawnieniem do startu za wyciągarką. Po jej uzyskaniu rozpoczyna się dalsze szkolenie do licencji pilota szybowcowego. Licencję można uzyskać po wylataniu 15-ciu godzin, wykonaniu przelotu 100 km z instruktorem lub 50km samodzielnie oraz zdaniu egzaminu państwowego.

Szkolenie na holu za samolotem

Szkolenie przebiega podobnie jak w przypadku szkolenia za wyciągarką. W jego ramach uczeń – pilot odbywa minimum 25 lotów z instruktorem oraz 10 samodzielnie.  Szkolenie kończy się uzyskaniem uprawnień ucznia-pilota szybowcowego z uprawnieniem do startu za samolotem.

Dodatkowe Informacje

Telefon kontaktowy – 324218426, 530565201