• Kamery Online
  • Kamery Online
  • Kamery Online
  • Subcribe to Our RSS Feed

Święto Lotnictwa i obchody 45-lecia Aeroklubu ROW

paź 22, 2009   //   autor Pirat   //   Wydarzenia

28 sierpień 2009 r. to dzień świąteczny dla wszystkich lotników. W tym dniu lotnictwo cywilne, wojskowe jak również przemysł lotniczy obchodzi swoją uroczystość – Święto Lotnictwa Polskiego.
Święto to, zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera pilota Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych w Challenge dokładnie 28 sierpnia 1932roku. Za sprawą decyzji ministra obrony narodowej z 1993 roku od 16 lat święto obchodzone jest właśnie w rocznicę zwycięstwa Polaków w Berlinie.
W tym roku był to szczególnie uroczysty dzień dla Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego bowiem Aeroklub Rybnicki obchodził swoje 45-lecie istnienia i nadanie sztandaru.

O godzinie 12 na uroczystej mszy w Bazylice św. Antoniego w Rybniku zebrali się piloci, modelarze, skoczkowie spadochronowi, seniorzy, a także wszyscy sympatycy lotnictwa. Po nabożeństwie i poświęceniu sztandaru wszyscy zgromadzili się w Teatrze Ziemi Rybnickiej na uroczystej akademii z okazji 90-lecia Aeroklubu Polskiego i 45-lecia istnienia Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego.
Imprezę prowadzili uczniowie z klasy społeczno dziennikarskiej w Czerwionce. Akademię umilały występy solowe Mateusza Piecowskiego i Magdaleny Tomeckiej jak również występ zespołu tanecznego. Członkowie Aeroklubu przygotowali także prezentację multimedialną, z której zebrani mogli się dowiedzieć ciekawych informacji na temat Aeroklubu, lotniska i latania. Najważniejszym punktem akademii było przekazanie sztandaru i nadanie odznaczeń. Nie zabrakło zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. minister infrastruktury, Wojewoda Śląski Pan Zygmunt Łukaszczyk, Prezydent Miasta Rybnika Pan Adam Fudali, przedstawiciel Starostwa Rybnik Pan Grzegorz Potysz, Prezes Aeroklubu Polskiego Pan Jerzy Makula, Prezes Aeroklubu Warszawskiego, Dyrekcja „KWK Jankowice”, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach Pan Piotr Buchta. Przed wejściem na salę teatralną zostały wystawione modele samolotów i szybowców a także rysunki dzieci, które przedstawiały obiekty latające z naszego aeroklubu.

Po akademii wszyscy uczestnicy udali się na Lotnisko w Gotartowicach gdzie ok. godziny 17 została odsłonięta Tablica Pamiątkowa, która upamiętnia 46-lecie nadania płycie lotniska imienia Bohaterskich Harcerzy Ziemi Rybnickiej, którzy zostali zamordowani w maju 1942 roku. Honorową wartę przy tablicy pełnili harcerze z Rybnika.

Po uroczystościach nastąpił czas zabawy. W górę wzbiły się samoloty i szybowce prezentujące różne akrobacje. Odbyły się skoki spadochronowe i prezentacja balonu. „Do nieba” poleciały także samoloty JUNGMAN i ZLIN, samoloty ultralekkie oraz zabytkowe szybowce JASKÓŁKA i SOHAJ a także akrobacyjny FOX. Dzieciom najbardziej podobały się pokazy akcji gaśniczych przez samolot Dromader. Na płycie lotniska można było podziwiać z bliska samoloty ultralekkie, szybowce oraz samolot PIPER SARATOGA. Dodatkową atrakcją była prezentacja wyposażenia i pojazdów Straży Granicznej, 5 Batalionu Chemicznego ora 6 Batalionu Desantowo-Szturmowego.
Wspólną zabawę na lotnisku zakończyły występy zespołu tanecznego „SHOW” oraz śląskiej grupy satyrycznej Jerzego Cnoty i Eugeniusza Klucznioka.

Justyna Kołodziejczyk

[wppa type=”album” album=”7″][/wppa]

Comments are closed.